زمان ديجيتال سرور

سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1398   04:59:25

اخبار

اخبار دانشگاه

در همايش عدالت آموزشي در ۴ دهه مطرح شد:

مطالبه همه مردم مبارزه با فساد و بي عدالتي باشد

به گزارش روابط عمومي دانشگاه قم، سيد مجيد حسيني در همايش بحران عدالت در دانشگاه‌ها كه در سالن شيخ مفيد دانشگاه قم برگزار شد به تبيين موضوعات اين همايش با عناوين "عدالت آموزشي، بنام توسعه به كام تبعيض"، "مافياي كنكور"، "تبعيض و بي عدالتي هاي آموزشي"، "سهميه ناعادلانه نظام آموزشي"، "دانشگاه پولي"، "ژن خوب قانوني در كشور" و "باندهاي ثروت و قدرت در نظام آموزشي" پرداخت.

 

عضو هيات علمي دانشگاه تهران در اين همايش كه از سوي جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه قم برگزار شد، عنوان كرد: عدالت واژهاي مقدس است كه با رفع تبعيضها و مبارزه با توزيع ناعادلانه به دست ميآيد.

 

حسيني بيان كرد: از سال 91 تا سال 96، فاصله طبقاتي بين محروم ترين نقطه ايران با منطقه برخوردار 57 برابر شده است و ما اين فاصله طبقاتي ها را در آموزش و در بين مدارس سيستان و بلوچستان تا پرامكانات ترين مدارس در شمال تهران مي بينيم. در شرايطي كه دانش اموزان مناطق محروم با سرانه 1000 تومان درس مي خوانند و اغلب آن ها قدرت ادامه تحصيل را ندارند، ما با مدارس غير انتفاعي با شهريه 120 ميليون توماني مواجه هستيم.

 

اين استاد دانشگاه گفت: امروز بزرگترين مركز تجاري جهان در تهران، قد علم كرده است، در صورتي كه 25 ميليون نفر زير خط فقر به سر مي برند و در توزيع منابع، عدالتي وجود ندارد.

 

وي افزود: شرايط تحصيل و مدرك گرايي و اشتغال در كشور به گونه اي است كه اگر فردي ليسانس بگيرد، 45 درصد احتمال به دست آوردن شغل را از دست مي دهد و هر چه مقاطع تحصيلي بالاتري اخذ مي كنيم، كمتر به شغل مناسب و ايده آل دست پيدا مي كنيم و مدارك دانشگاهي نيز ارزش خود را از دست داده اند.

 

حسيني عنوان كرد: در خوشبينانه ترين حالت، اگر دانشجو پس از اتمام تحصيل به شغل مورد نظر خود دست پيدا كند با حقوق ماهي 3 ميليون تومان مي تواند در مدت 21 سال صاحب خانه شود و البته اگر در اين سالها با پديده اي به نام تورم مواجه باشد تا 100 سال آينده قادر به خريد خانه است.

 

عضو هيات علمي دانشگاه تهران اظهار كرد: اگر رفع تبعيض ها و توزيع عادلانه امكانات و منابع، جزئي از مطالبات جامعه شود و هر كس به دنبال رستگاري و خوشبختي فردي نباشد و همه در صدد رستگاري جمعي باشند، بخش زيادي از نابرابري ها از بين مي رود.

 

وي گفت: حقوق زير يك ميليون تومان در برخي از مشاغل در شرايط فعلي، حكم برده‌داري دارد زيرا با اين حقوق تنها مي توان هزينه سرپناه و تامين مسكن را داد و براي خورد و خوراك چيزي باقي نمي ماند، اما در برده داري، هزينه خورد و خوراك و مسكن نيز تامين مي شد!

 

حسيني ادامه داد: وجود 2 ميليون و 500 هزار خانه خالي در سطح كشور كه بيش از 500هزار خانه آن در پايتخت وجود دارد، نشانه تبعيض است، اگر سازوكارها به سمتي مي رفت كه اين خانه ها به چرخه مسكن برگردد مشكلات تعداد كثيري از مردم در تامين مسكن از بين مي رفت.

 

وي اظهار كرد: مي توان با تعيين ماليات، اين خانه هاي خالي را ساماندهي كرد، اگر چه بر اساس آمار در سطح كشور 500 هزار ميليارد تومان فرار مالياتي در مشاغل مختلف داشته ايم كه 7 هزار ميليارد تومان ان مختص پزشكان است.

 

اين استاد دانشگاه بيان كرد: پديده دردناك فرار مالياتي، وقتي فاجعه آميز مي شود كه بدانيم در سال 97 ميزان بودجه و سرانه آموزشي در كشور 36 هزار ميليارد تومان بوده است و معلمي در سيستان و بلوچستان با حقوق 580 تا 900 هزار تومان زندگي مي كند.

 

مبارزه با فساد يعني مبارزه با سياست‌هاي توليد رانت

وي خاطرنشان كرد: وقتي در مطالبه گري به دنبال شناسايي اختلاس هاي افرادي چون بابك زنجاني ها و مرجان ها هستيم، از بزرگترين سرقت در توزيع سرانه ملي غافل مي شويم كه نتيجه آن دو و نيم ميليون نفر بازمانده از تحصيل و از سوي ديگر خصوصي سازي هاي عريض و طويل و ايجاد رانت ها هستيم.

 

حسيني عنوان كرد:در اين سرقت بزرگ، سهم سرمايه ‌دار به 75 درصد رسيده و تنها 15 درصد براي اقشار ضعيف جامعه باقي مانده و طبقه كارگر و كارمند بخش عمده اي از سرمايه را به طبقه سرمايه دار، وام بلاعوض داده است.

 

وي گفت: در سال 68 بعد از پشت سر نهادن بحران جنگ تحميلي، با پرداخت وام 30 ميليارد دلاري بانك جهاني، زمينه براي خصوصي سازي آموزش و پرورش و درمان و تامين اجتماعي فراهم شد، با اين روند درمان و آموزش دولتي نابود شد و همين امر پاي رانت را باز كرد و عده اي را به ثروت هاي كلان رساند.

 

عضو هيات علمي دانشگاه تهران اظهار كرد: سياست هاي نوليبرالي در كشور شكل گرفت و در نتيجه آن مسئوليت حياتي ملت به عهده خود ملت و بخش خصوصي واگذار شد و در اين سياست، دولت مسئوليت آموزش و درمان و تامين اجتماعي را نمي پذيرد و با اين روند مسئوليت آسيب هاي اجتماعي و كمك به زلزله زدگان بر عهده زيباكلام ها و خانم كلباسي ها و سلبريتي ها نهاده شد.

 

وي بيان كرد: اين خصوصي‌سازي‌ها و ايجاد شكاف‌هاي طبقاني منجر به آن شد كه با وجود رايگان بودن آموزش در قانون اساسي، مافياي كنكور تشكيل شود و مردم ايران براي يك رقابت بزرگ 38 ميليارد تومان در سال گذشته هزينه خريد سوال تست و آموزش بدهند.

 

85درصد از آموزش عالي خصوصي و پولي است

حسيني ادامه داد: امروز بيش از 85 درصد آموزش عالي كشور، خصوصي و پولي است و آموزش عالي تبديل به بنگاه اقتصادي شده كه 1000 ميليارد تومان درآمد داشته است.

 

وي عنوان كرد: نابرابري‌هاي آموزشي در كشور به گونه‌اي خود را نشان مي دهد كه با مبالغ 7 ميليون توماني در آموزش، مي توان در المپياد رتبه كسب كرد و با 500 ميليون تومان يك صندلي خريد، آن وقت دغدغه هاي ديگري در غفلت هايمان شكل مي گيرد به طوري كه 75 ميليون نفر در ايران، ساسي مانكن را دانلود مي كنند تا ببينند چه كسي اين روزها اين گونه بر زبان ها افتاده است.

 

عضو هيات علمي دانشگاه تهران تصريح كرد: در سال 68 بعد از دريافت وام از بانك جهاني و پذيرش خصوصي سازي توسط دولت وقت، لايحه مدارس خصوصي در مناطق محروم و كم برخوردار مطرح شد و يكي ازوابستگان به مقامات دولتي وقت در سعادت آباد تهران اولين مدرسه غيرانتفاعي كشور با 14 هزار متر مساحت به خيال خود به نيت 14 معصوم تاسيس كرد و امروز غالب رتبه‌هاي زير هزار دختران در كنكور ويژه اين مدرسه است.

 

100ميليون دفترچه سلامت!

وي اظهار كرد: خصوصي سازي در تامين اجتماعي و بيمه اين است كه در اين كشور 100 ميليون نفر دفترچه سلامت در كشو دارند در حالي كه 80 ميليون نفر جمعيت داريم كه 15 ميليون نيز بدون دفترچه سلامت هستند و در اين ميان شما پرتقال فروش را پيدا كنيد.

 

حسيني گفت: امروز خصوصي سازي به مراكز خيريه و تامين اجتماعي نيز رسيده است، از طرفي درمان نيز تجارت شده و هر بيمار به معناي يك مشتري است و در شرايطي كه روزي 15 پرايد را نمي توان تعمير كرد به راحتي برخي از پرشكان 15 نفر را جراحي مي كنند و حقوق مي گيرند.

 

وي افزود: نظام ناعادلانه آموزشي يعني در برخي از شهرها به دليل اينكه دانش آموزان كولي و غربتي هستند در مدرسه ثبت نام نمي كنند.

 

موفقيت در گرو رستگاري جمعي و بيداري همه جامعه است

عضو هيات علمي دانشگاه تهران تاكيد كرد: توزيع ناعالانه امكانات، جوانان را مايوس مي كند و روانشاسان براي چنين جوان هايي، كتاب هاي كسب موفقيت را تجويز مي كنند و همين كتاب ها باز خود جزء پرفروش ترين ها مي شود. در اين روانشناسي ها به افراد مي گويند به دنبال رستگاري هاي فردي باش و موفقيت را به تنهايي درياب در حالي كه موفقيت در گرو رستگاري جمعي و بيداري همه جامعه است.

 

حسيني عنوان كرد: ضريب اشتغال در كشور 45 است و افراد تحصيل كرده ترجيح مي دهند از كشور بروند؛ سال گذشته پناهندگان ايران به آلمان برابر با تعداد پناهندگان سوريه به آلمان بود در حالي كه سوريه درگير جنگ بود و صدها نفر كشته شده بودند.

 

وي بيان كرد: از 195 نفر ورودي‌هاي سال92 دانشگاه شريف 194 نفر به خارج از كشور رفتند و علت مهاجرت خود را تحويل نگرفتن نخبه ها در ايران اعلام كردند در حالي كه آنها نخبه نيستند و اگر در يك شرايط برابر رقابتي بودند چه بسا ديگران نخبه تر مي شدند.

 

اين استاد دانشگاه گفت: در آن دهه، نو ليبرال‌ها و طرفداران بانك جهاني مي گفتند كه مثبت‌انديشي و رستگاري فردي مهم است، در حالي كه 8 سال دفاع مقدس نشان داد، مردم در آن روزگاز، هم سرنوشت بودند، دولت و مردم يكي بود و رجايي ها همانند مردم نان و پنير مي خوردند.

 

وي عنوان كرد: امروز رئيس شركت ملي نفت ايران چند ده ميليون تومان حقوق مي‌گيرد اما كودكان در سيستان و بلوچستان تشنه اند، در اين شرايط بي عدالتي هر كس كلاه خود را چسبيده و هيچ كس احساس همسرنوشتي نمي كند؛ فراموش نكنيم مبارزه با فساد به معناي مبارزه با سياست هاي توليد رانت است.

 

مطالبه همه ما مبارزه با فساد و بي عدالتي باشد

وي تاكيد كرد: جامعه اي كه در آن به دليل بي عدالتي، افراد احساس همسرنوشتي ندارند، شكست خواهند خورد پس بايد مطالبه همه ما مبارزه با فساد و بي عدالتي باشد.

 

وي بيان كرد: بابك زنجاني‌ها در تحريم‌ها اختلاس كردند، مشكل سكه از جاي ديگر است كه با وجود اعدام سلطان سكه، هنوز بازار سكه التيام نگرفته است. 20 ميليارد دلار در بالشت‌ها، زير سر مردم است زيرا هم سرنوشتي وجود ندارد و همه به هم بي اعتماد شدند، به سمت نفت در برابر غذا رفته ايم و هنوز بر سر حواشي، بحث مي كنيم.

 

وي اظهار كرد: همه مردم بايد براي برابري مبارزه كنند و هر فرد، يك سلول عليه سياست تبعيض باشد، سياست‌هاي تبعيض سبب شده ما فراموش كنيم يك جامعه و يك ملت هستيم.

 

عضو هيات علمي دانشگاه تهران يادآور شد: بچه‌هايي كه در بلوچستان هستند فقير نيستند بلكه آن‌ها سهيمه آموزشي و درماني در دولت دارند اما در جيب رانت خوارها و اختلاس‌گرهاست.

 

وي بيان كرد: بر اساس بودجه رسمي دولت، بدون احتساب رانت‌خوارها و صادراتي كه بابت آن پول ندادند و ارز نيمايي و.. نفري پنج مليون تومان به هر فرد مي‌رسد اما بچه سيستان بلوچستان سالي هزارتومان سهيمه مي‌گيرد و اين توزيع فقر است. عده اي تبعيض در جامعه را يك امر طبيعي جلوه دادند و صداي عدالت‌خواهي مردم گم شده است.

 

حسيني عنوان كرد: به نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي اعتراض كردند كه چرا در قم كنسرت نمي‌گذارند؟ اين مطالبه است؟ متاسفانه الان مطالبه‌گرها فقط افرادي هستند كه 200 هزار تومان پول كنسرت رفتن دارند، يا مطالبه ما فقط رفتن خانم‌ها به ورزشگاه است.

عکس های مرتبط :

  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 206
خانه | بازگشت |
Guest (Qomuniguest)

دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما