زمان ديجيتال سرور

پنجشنبه 2 اسفند 1397   19:16:58

اخبار

مصاحبه با آقاي حميد نادري يگانه برنده ي مدال طلاي مسابقات رياضي دانشجويان سراسر کشور و آقاي دکتر سيد محمد طباطبايي سرپرست تيم رياضي دانشگاه
جناب آقاي دکتر طباطبايي ضمن سلام و عرض تبريک خدمت شما و همه دانشجويان و اساتيد گروه رياضي، بخصوص آقاي حميد نادري يگانه و ساير اعضاي تيم دانشگاه قم، بخاطر کسب اين موفقيت، و تشکر بابت فرصتي که در اختيار ما قرار دادين.

  
لطفاً مختصري در مورد نحوه ي برگزاري مسابقات رياضي دانشجويان کشور و اهميت اين مسابقات توضيح دهيد:
بنام خدا و با سلام خدمت شما. مسابقات رياضي دانشجويان کشور توسط انجمن رياضي ايران برگزار مي‌شود. اين مسابقات از سال 1353 تاکنون تقريباً بطور متوالي هرساله برگزار شده و سي و هشتمين دوره آن نيز امسال از تاريخ 23 تا 26 ارديبهشت ماه در دانشگاه تحصيلات تکميلي ماهان کرمان با شرکت 34 تيم از دانشگاههاي کشور برگزار گرديد. تيم 5 نفره دانشگاه قم نيز متشکل از 3 پسر و 2 دختر از دانشجويان کارشناسي رياضي در اين دوره از مسابقات حضور داشت. نحوه برگزاري به اين صورت است که کليه دانشگاههايي که مايل به شرکت در مسابقه باشند يک تيم 5 نفره از بهترين دانشجويان مقطع کارشناسي رشته رياضي انتخاب و معرفي مي‌کنند. همچنين هر دانشگاه موظف است يکي از اساتيد گروه رياضي خود را بعنوان سرپرست معرفي نمايد.
مسابقات رياضي اهميت بسياري دارد و اصولاً يکي از ملاکهاي انجمن رياضي براي رتبه بندي گروههاي رياضي ميزان موفقيت دانشگاهها در اين مسابقات است. در واقع رتبه ممتاز تيمي و تعداد بالاي مدال آوران هر دانشگاه نشان دهنده ي کيفيت آموزشي گروه رياضي آن دانشگاه است. علاوه براين مسابقات رياضي روشي براي شناسايي نخبگان رياضي کشور است و کساني که مدال مي‌گيرند امکان راهيابي به مسابقات رياضي بين المللي را دارند.
اکثر دانشگاهها در اين مسابقه فراز و نشيب داشته اند. اما چيزي که مهم است افزايش روحيه رقابت و نشاط علمي در بين دانشجويان است که دانشگاه بايد براي بسط و پايداري اين نشاط در بين دانشجويان، علاوه بر تشويق و ايجاد انگيزه و اعتماد به نفس، بودجه لازم براي تشکيل کلاسهاي آمادگي و رفع اشکال را به گروه تخصيص دهد.
 
      سطح مسابقات و نوع طرح سؤالات و تعيين امتيازات و توزيع مدالها در اين مسابقه به چه صورت است:
سطح مسابقات از لحاظ نوع برگزاري و دشواري سؤالات در سطح مسابقات بين المللي است. سؤالات مسابقه در سه شاخه ي آناليز رياضي، جبر و مسائل ابتکاري مطرح مي‌شود. هر شاخه 4 سؤال دارد که از سطح 1 تا 4 رده بندي مي‌شوند. بطوريکه سؤالات سطح 4 بسيار سخت است و به ترتيب تا سطح 1 از سختي سؤالات کاسته مي‌شود. بنابراين طي 2 روز متوالي 12 سؤال در اختيار دانشجويان قرار مي‌گيرد و شرکت کنندگان در هر روز به 6 سؤال پاسخ مي‌دهند.
سپس پاسخنامه ها توسط اساتيد مصحح بطور فني و دقيق بررسي و نمرات دانشجويان اعلام و کليد حل مسائل منتشر مي‌شود و سرپرست گروه مي‌تواند ظرف مدت يک روز اعتراض خود را به همراه دفاعيات فني به نتايج اعلام کند. پس از آن امتيازات نهايي به دو صورت تيمي و انفرادي محاسبه و اعلام مي‌شود.
تعداد مدالهاي طلا، نقره و برنز توزيع شده در هر سال متغير است و فرمول و قاعده ي يکساني ندارد. در واقع تعداد مدالها در هرسال براساس سختي سؤالات و فشردگي رقابت دانشجويان و فاصله معني داري که بين نمرات آنها وجود دارد تعيين مي‌شود. يعني ممکن است در يکسال 10 مدال طلا و در سال بعد 5 مدال طلا توزيع شود.
امسال از آنجاکه سطح سؤالات بسيار مشکل بود حلقه رقابت در نمرات بالا تنگ تر شد. بنابراين فقط 5 نفر موفق به کسب مدال طلا شدند که خوشبختانه يکي از اين 5 نفر آقاي حميد نادري يگانه، دانشجوي ممتاز دانشگاه قم بوده است. 3 نفر ديگر از دانشگاه صنعتي شريف و 1 نفر نيز از دانشگاه تهران بوده است.        لطفا در خصوص مدال طلاي آقاي نادري يگانه بيشتر توضيح دهيد:
اهميت تلاش افتخارآفرين آقاي حميد نادري يگانه از چند جهت روشن مي‌شود:
اولاً: ايشان علاوه بر پشت سر گذاشتن بسياري از نخبگان رياضي کشور از دانشگاههايي همچون تهران، فردوسي مشهد، صنعتي اصفهان، خواجه نصير، اميرکبير، شهيد بهشتي، شهيد باهنرکرمان، يزد، اراک، کاشان و ... دو نفر از نخبگان شريف را کنار زدند و مدال نقره را نصيب آنها کردند.
ثانياً : آقاي نادري يگانه با اختلاف نمره بالايي نسبت به نفرات بعدي موفق به کسب مدال طلا شده اند که در مقايسه با سالهاي قبل نتيجه حيرت انگيزي است. نکته مهم ديگر اينکه آقاي نادري يگانه دانشجوي ترم 4 هستند و اولين تجربه ي حضور در مسابقات را دارند و هنوز بعضي از دروس تخصصي را - با وجود اينکه منبع سؤالات مسابقه بوده - پاس نکرده اند. اين درحاليست که اکثر رقباي ايشان، دانشجويان ترمهاي بالاتر بودند و چندين بار سابقه حضور در اين مسابقات را داشتند.
 
       موقعيت ساير اعضاي تيم دانشگاه قم در اين مسابقات چگونه بود:  
در رتبه بندي تيمي نيز دانشگاه قم موفق به کسب رتبه ي هشتم شد که نتيجه بسيار عالي و تحسين برانگيزي است بطوريکه حتي مجري مراسم اختتاميه دقايقي در خصوص موفقيت دانشگاه قم و درخشش دانشجويان نخبه‌ي اين دانشگاه صحبت نمود. اين موفقيت نشان ميدهد اگرچه بقيه اعضاي تيم دانشگاه قم موفق به کسب مدال نشده اند اما ميانگين نمره ي آنان بسيار بالا بوده و باعث شده تيم دانشگاه قم، دانشگاههاي مدعي و صاحب نامي همچون علم و صنعت، تبريز، خواجه نصير، خوارزمي، شهيد باهنر، کاشان، اراک و .. را پشت سر بگذارد. دليل ديگر براي اثبات سطح بالاي تيم دانشگاه قم اين است که مينيمم نمره کسب شده تيم دانشگاه قم 20 بوده که از مينيمم نمره بسياري از دانشگاههاي ديگر بالاتر است.
 
       بنظر شما علت اينکه دانشگاه قم طي سالهاي گذشته در اين مسابقات فراز و نشيب زيادي داشته، چيست؟
بنظر من دانشجويان رياضي ما استعداد و پتانسيل بالايي دارند و دانشگاه بايد از اين دانشجويان و از برنامه هاي تشويقي و حمايتي گروه رياضي حمايت کند. اما بدليل سطح بالاي مسابقات رياضي و دشواري سؤالات از يک طرف و حضور دانشجويان نخبه رياضي از دانشگاههاي معتبر سراسر کشور در اين مسابقات از طرف ديگر، همواره در سنوات گذشته دانشجويان ما فاصله اي بين خودشان و شرکت کنندگان ديگر مي‌ديدند و بهمين خاطر جسارت و اعتماد به نفسشان براي حضور در اين مسابقات کمتر بوده و عليرغم تقبل تمام هزينه‌هاي اعزام دانشجو توسط دانشگاه و توصيه و تشويق مديران گروه وقت، دانشگاه قم در خيلي از سالها در اين مسابقات شرکت نکرده است.
در واقع دانشجويان ما نگران بودند که مبادا موفق به کسب مقام نشوند و نتيجه خوشايندي براي دانشگاه حاصل نشود. از دوره سي و سوم مسابقات با پيگيري جدي گروه رياضي، سرمايه گذاري خوبي در اين زمينه انجام شد بطوريکه ضمن شناسايي دانشجويان ممتاز و نخبه ي مقطع کارشناسي رشته رياضي، دوره‌هاي آمادگي براي شرکت در مسابقات با حضور اساتيد مطرح کشوري بطور جداگانه براي خواهران و برادران برگزار گرديد که پيامد اين پيگيري‌ها، کسب دو مدال نقره و طلاي اين مسابقات در سه سال پياپي توسط تيم دانشگاه قم و دستيابي به رتبه هشتم در بين دانشگاههاي کشور بود. بعد از آن مدتي اين کار رها شد اما خوشبختانه امسال مجدداً با حمايت گروه رياضي و همکاري مسئولين دانشگاه و همت دانشجويان عزيز موفق شديم براي دانشگاه رکورد ديگري را ثبت کنيم. بنابراين در مجموع دانشجويان ما اعتماد به نفس بالايي دارند که انشاء‌الله با حمايتهاي مسئولين دانشگاه به يک وضعيت و جايگاه پايدار در مسابقات دست پيدا کنيم.

نتايج کسب شده دانشگاه قم در مسابقات رياضي کشور از سال 1383 تاکنون
                                                         استخراج : روابط عمومي دانشگاه قم                منبع : آرشيو سايت انجمن رياضي ايران


 
       نقش سرپرست تيم در اين مسابقات چقدر اهميت دارد:
سرپرست تيم دو نقش کليدي دارد. اولاً سرپرست ها در انتخاب سؤالات نقش مؤثري دارند. به اينصورت که چند ساعت قبل از شروع مسابقه جلسه‌اي با حضور سرپرست تمام تيمها تشکيل مي‌شود و براي هر شاخه از رياضي و هر سطح، 2 سؤال پيشنهاد مي‌شود که پس از نظرخواهي از سرپرستها سؤالات انتخاب مي‌شود. در اين جلسه سرپرستها با توجه به شناختي که از مهارت دانشجويان خود در شاخه‌هاي مختلف رياضي دارند ميتوانند سؤالاتي انتخاب کنند که اعضاي تيم شانس بيشتري براي پاسخگويي به آن را داشته باشند.
ثانياً: اعتراض به نمره دانشجويان و ارائه دفاعيات از پاسخها و روشهاي حل مسائل، فقط توسط سرپرست انجام مي‌شود و دانشجو مستقيماً امکان اعتراض به نمرات را ندارد. علاوه بر اين مابقي امور اداري و پيگيري‌ها براي تشکيل و اعزام تيم و رايزني با مسئولين دانشگاه جهت پرداخت هزينه‌هاي نقل و انتقال و اسکان تيم نيز به عهده سرپرست تيم مي‌باشد.
 
       نحوه انتخاب اعضاي تيم دانشگاه چگونه بوده است:
روال انتخاب تيم دانشگاه به اين صورت است که پس از فراخوان و اعلان عمومي به دانشجويان رياضي دختر و پسر، از علاقمندان ثبت نام به عمل مي‌آيد. از آنجا که تعداد داوطلبان زياد است، آزموني در سطح دانشگاه برگزار مي‌شود و برگزيدگان اعم از دختر و پسر بعنوان اعضاي تيم انتخابي به مسابقات معرفي مي‌شوند. رقابت کاملا عادلانه است و تفاوتي بين دانشجويان دختر و پسر وجود نداد ملاک فقط برتري علمي است.
ضمن تشکر از جناب آقاي دکتر طباطبايي استاد محترم گروه رياضي دانشگاه قم و سرپرست تيم اعزامي به سي و هشتمين دوره مسابقات رياضي دانشجويي کشور، از آقاي حميد نادري يگانه، برنده مدال طلاي اين مسابقات تقاضا مي‌کنم خود را معرفي نموده و مختصري در مورد مسابقه رياضي و چگونگي موفقيت خودشان توضيح دهند.
بنام خدا. اينجانب حميد نادري يگانه متولد 4 مرداد 1369 در شهر قم هستم. دوره متوسطه در دبيرستان صدر بودم و به علت علاقه زيادي که به رياضي داشتم رشته رياضي فيزيک را انتخاب کردم. بعد از اتمام دوره متوسطه، در آزمون سراسري سال 91 شرکت نمودم و در زمان انتخاب رشته، رشته رياضي را جزء علاقمنديهاي خود قرار دادم که خوشبختانه در دانشگاه قم پذيرفته شدم. هميشه علاوه برکتب درسي، در زمينه رياضي مطالعات آزاد داشتم اما سابقه شرکت در هيچ مسابقه اي نداشتم و تصور نمي‌کردم بتوانم در مسابقات کشوري مقام کسب کنم. اما بعد از انتخاب در تيم رياضي دانشگاه و شرکت در دوره هاي آمادگي توانستم با اعتماد به نفس بالا در اين دوره از مسابقات شرکت کنم. بنابراين عامل موفقيت بنده در درجه اول تقويت اعتماد به نفس و پس از آن تشويق اساتيد و خانواده و بخصوص سرپرست تيم جناب آقاي دکتر طباطبايي بوده است.
در مورد مسابقه هم، روز اول 4 سؤال را بطور کامل جواب دادم و براي روز دوم روحيه گرفتم و از آنجا که نتيجه مسابقه در روز دوم مشخص مي‌شود توانستم با حفظ اعتماد به نفس روز دوم نيز اکثر سؤالات را جواب دهم. اين در حالي است که بعضي دانشجويان روز اول را بسيار خوب پشت سر مي‌گذارند اما بدليل ضعف اعتماد به نفس روز دوم نمي‌توانند پاسخ مناسبي به سؤالات بدهند.
 اتفاق جالبي که افتاد و موجب تشويق بنده توسط اساتيد شد اين بود که در چند مورد راه حلي که براي مسئله انتخاب کرده بودم با کليد سؤالات متفاوت بود و روش کاملاً جديد و ابتکاري بود اما جواب نهايي صحيح بود و مصححين با دقت و بطور فني بررسي نمودند و با وجود اينکه راه حل بنده با کليد حل سؤالات متفاوت بود، نمره کامل را به بنده دادند.
در پايان ضمن تشکر از استاد گرانقدر جناب آقاي دکتر طباطبايي و ساير اساتيد خوبم در دانشگاه قم، اميدوارم باز هم تيم شاهد موفقيت تيم رياضي دانشگاه قم در مسابقات سالهاي آينده باشيم و رتبه دانشگاه قم را به جمع 5 دانشگاه برتر کشور برسانيم.
آقاي دکتر طباطبايي : بنده هم از تلاشهاي آقاي حميد نادري يگانه و بقيه اعضاي تيم و همچنين رياست محترم و بقيه مسئولين دانشگاه که ما را در مسير دستيابي به اين موفقيت راهنمايي و مساعدت نمودند و همچنين از زحمات روابط عمومي دانشگاه بابت پوشش خبري مناسب اين رويداد ارزشمند، تشکر و قدرداني مي‌کنم و آرزو دارم همواره دانشجويان ما در رشته هاي مختلف قابليتها و استعدادهاي خود را بروز دهند و در مسابقات کشوري و بين المللي درجات عالي کسب کنند.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 4685
خانه | بازگشت |
Guest (Qomuniguest)

دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما