جمعه 8 ارديبهشت 1396   20:40:11

اخبار دانشگاه

اخبار دانشگاه

دكتر سعيد جليلي در دانشگاه قم:

بد عهدي هاي آمريكا مصداق بارز يك رفتار اغواگرانه است

دكتر جليلي در دانشگاه قم گفت: بد عهدي هاي آمريكا مصداق بارز يك رفتار اغواگرانه استبه گزارش روابط عمومي دانشگاه، همايش راه روشن عصر دوشنبه 25 بهمن ماه 95، با حضور و سخنراني دكتر سعيد جليلي نماينده مقام معظم رهبري در شوراي امنيت ملي و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به همت انجمن اسلامي مستقل دانشگاه قم در تالار شيخ مفيد دانشگاه قم برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم دكتر جليلي با طرح اين سوال كه آيا بر اساس انقلاب اسلامي يك نگاه حداقلي بايد داشته باشيم يا يك نگاه آرماني و حداكثري، اظهار داشت: مثلاً همه درباره شفافيت و نبود فساد در يك حكومت اجماع دارند اما در نگاه ديني اينها حداقل‌ها است زيرا در اين پارادايم نه تنها نبايد در يك حكومت فساد نباشد بلكه بر اساس نامه حضرت علي عليه السلام به مالك اشتر، كارگزار نظام اسلامي نيز بايد قلبا نسبت به شهروندان خود رحمت و محبت و لطف داشته باشد.

وي افزود: در نگاه ديني براي ممانعت از فساد نبايد فقط به ساز و كارهاي نظارتي اكتفا شود بلكه در درجه اول خود كارگزاران به تقوا امر مي‌شوند.

جليلي ادامه داد: در نگاه ديني مردم عماد الدين و ستون دين هستند و از طرف ديگر مسئولان بايد به عنوان وظيفه خود و فراتر از چارچوب‌هاي اداري و نظارتي، قلباً به مردم لطف و محبت و رحمت داشته باشند.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه انقلاب اسلامي براي اين بود كه اين مناسبات و ساز و كارها در كشور اعمال شود و احسان و انفاق و اكرام و ايثار و اعزاز مردم بوجود بيايد، گفت: اينكه عده‌اي قبلا آرمانهاي جامعه ديني را جامعه مدني قرار دادند در حق جامعه ديني جفا كردند چون تمام اين آرمان‌ها در جامعه ديني وجود دارد.

جليلي افزود: بر اساس انديشه سياسي اسلام، دولت و جامعه كارهاي ويژه‌ ي مشترك دارند و اگر مثلا بحث قسط مطرح مي شود، اين فقط كار ويژه ي فقط حكومت نيست بلكه آحاد انسان ها وظيفه دارند در اين باره كار خود را انجام دهند.

وي ادامه داد: موضوع همراهي حكومت و مردم و مسئوليت و تكاليف همگاني اينجاست كه معنا پيدا مي كند و چه در موضوع عدالت و چه دفاع از كشور و هر بحث ديگر، همگان تكليف و وظيفه دارند.

جليلي تصريح كرد: هر كس بنا به وسع و توان خودش تكليف مشخصي پيدا مي كند و اگر كسي در موضع مسئول و كارگزار نظام اسلامي قرار گرفت وسعش با يك شهروند عادي متفاوت است و بايد نسبت به او و تكاليفش يك مطالبه وجود داشته باشد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: در درجه اول بايد هر كس تكليف خود را بداند و ثانيا نسبت به تكليف ديگران آگاهي پيدا كند تا آن را مطالبه كند.

وي ادامه داد: يكي از انحرافات مهم اين است كه انسان وسع خود را محدود كند تا از تكليفش شانه خالي كند، لذا اتفاقا بايد وسع و توان هر كسي در هر جايگاهي خوب شناخته شود تا بر اساس آن مطالبه واقعي شكل بگيرد.

جليلي افزود: در تفكر انقلابي وسع و توان يك مبناي مشخص دارد و اگر مي‌گوييم «ما مي توانيم» اين يك مبناي درست و دقيق دارد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: در عرصه‌هاي مختلف تلاقي نگاه‌هاي مختلف وجود دارد، مثلا تفكر ليبرال مي‌گويد در همه چيز بايد منتظر غرب باشيم يا نگاه محافظه كارانه به حفظ وضع موجود رضايت مي‌دهد اما تفكر انقلابي با هر دو نگاه مخالف است و معتقد است انقلاب اسلامي شكل گرفت تا ما به سمت مطلوب حركت كنيم و نگاهش به قله هاست نه دامنه‌ها.

وي ادامه داد: در نگاه انقلابي، ايران كشوري مي‌شود كه ماهواره مي‌سازد و به فضا ارسال مي‌كند، هسته‌اي مي‌شود و در سال‌هاي دفاع مقدس بدون از دست دادن يك وجب از خاك كشور از ايران دفاع مي‌كند و امنيتي را براي كشور بوجود مي‌آورد كه با وجود 28 سال از اتمام جنگ، دشمن جرات نزديك شدن به مرزهاي ما را ندارد.

جليلي گفت: در نگاه انقلابي ديپلماسي بايد تعامل قدرتمندانه باشد نه ديپلماسي التماسي.

جليلي با بيان اينكه وقتي مي‌گوييم ما مي‌توانيم، يعني تمام استعدادهاي كشور اعم از زن و مرد و پير و جوان و شيعه و سني و بلوچ و كرد و تهراني و غير تهراني و ... استعدادشان به كار گرفته شود، اظهار داشت: اگر قرار است تفكر انقلابي شكل بگيرد بايد آحاد ملت را اقناع كند. كاري كه امام خميني در انقلاب و دفاع مقدس انجام داد و رهبر انقلاب نيز به كرات بر آن تاكيد دارند.

وي ادامه داد: در برابر اقناع مردم اغواي مردم وجود دارد، يعني فضايي ايجاد شود كه مردم فريب نخورند و كار شيطان نيز همين است كه اگر نتوانست مردم را بترساند، فريب مي دهد.

جليلي در ادامه اين نشست، در پاسخ به اين سوال كه شما در طول مذاكرات هسته‌اي دوران خود چرا فلسفه بافي كرديد؟ گفت: اگر ما در طول مذاكرات فلسفه بافي مي‌كرديم پس چطور در سال 86 در عرض كمتر از 6 ماه توانستيم 6 مساله باقي مانده با آژانس را حل كنيم؟

وي تاكيد كرد:  به نظر شما حل مسايلي مانند معدن گچين و سانتريفيوژهاي p2 را توانستيم با فلسفه خواندن حل كنيم، پس كار بدي نكرديم!

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه مدل شاه سلطان حسين اين بود كه در برابر هر فشار و تهديدي عقب نشيني مي‌كرد، گفت: اگر قرار بود ما نيز در مذاكراتمان اينطور عمل كنيم بايد سال 88 در ماجراي تامين سوخت راكتور تهران عقب نشيني مي‌كرديم ولي ايستاديم و كشور به پيشرفت‌هاي خود در اين عرصه ادامه داد.

به گفته وي عده‌اي مي‌گفتند مي‌شد با لبخند و تدبير مشكلات را حل كرد اما امروز پاسخ دهند نتيجه آن چه شد؟ امروز بايد در دانشگاه‌ها سير برجام خواني راه بيفتد تا معلوم شود نتيجه برجام براي كشور چه شد؟

مسئول سابق تيم مذاكره كننده هسته‌اي كشورمان خاطرنشان كرد: اصلي‌ترين تحريم، تحريم بانكي بود اما امروز شما بگوييد كه پس از سه سال مذاكره با امريكا و عقب نشيني‌هاي انجام شده اين مشكل حل شد؟ امروز سفارتخانه‌هاي ما در هر جاي دنيا مي‌توانند پول جا به جا كنند؟ امروز مي‌توانيم پول نفت را وارد كشور كنيم؟

وي افزود: وقتي طرف مقابل ابزار فشار و تحريم را در دست مي گيرد تدبير اين نيست كه بگوييم بايد تحريم ها رفع شود تا مشكل آب خوردن مردم هم حل شود!

جليلي ادامه داد: همان كساني كه مي‌گفتند ديوار بي‌اعتمادي فروريخته است امروز مي‌گويند نبايد بين ملت‌ها ديوار كشيد!

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه مشكل فقر و فساد و بيكاري زماني حل مي شود كه در درجه اول مشكل ماشين دولت حل شود، اظهار داشت: بر اساس آمار سال 91 كه آخرين سال كاري دولت قبل بود مجموع خرج دولت 89 هزار ميليارد تومان بود ولي اين رقم در سال 95 به 220 هزار ميليارد رسيده است! در حاليكه بر اساس بودجه سال 96 اين رقم در سال 96 به 330 هزار ميليارد تومان مي رسد اما از اين رقم بزرگ و رو به رشد تنها 6 هزار ميليارد تومان در 6 ماه اول امسال خرج هزينه عمراني شده و پيش بيني مي شود در سال 96 نيز نهايتا 50 هزار ميليارد خرج هزينه عمراني شود! لذا با اين وضعيت معلوم است كه مشكل بيكاري و اشتغال حل نخواهد شد.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره اينكه شما در مذاكرات‌تان به اقتصاد كشور هم توجه داشتيد يا خير؟ و در آن زمان اقتصاد كشور دست و پايش بسته شد، گفت: اتفاقا ما طوري مذاكره كرديم كه دشمن احساس نكند مي‌تواند دست و پاي اقتصاد كشور را ببندد. براي همين در آلماتي 2 وقتي آنها به ما قول دادند در ازاي تعليق غني سازي 20% و سايت فردو، تحريم پتروشيمي را لغو مي‌كنند ما با فعالان اقتصادي داخلي جلسه گذاشتيم اما آنها اعلام كردند اين موضوع هيچ تاثيري مثبتي در كار آنها ندارد زيرا به اندازه كافي در منطقه خودمان براي صادرات پتروشيمي بازار وجود دارد اما بعدا همين امتياز بي‌اثر را در توافق ژنو در ازاي همه عقب نشيني‌ها پذيرفتند!

جليلي ادامه داد: اتفاقا كساني كه مي‌گفتند مذاكره جاي انشا خواندن نيست بايد توجه كنند كه مذاكره نه جاي انشا خواندن است نه املا نوشتن و نبايد اينطور باشد كه هر چه طرف مقابل گفت را بپذيريد.

به اعتقاد دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي، سال 92 در آلماتي چون نزديك انتخابات هم بود ما مي توانستيم همان موارد را بپذيريم و بعد هم اعلام كنيم به يك توافق خوب رسيده‌ايم اما وظيفه ما نمايش بازي كردن نبود بلكه حفظ و دفاع از حقوق مردم بود.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره يارانه‌ها نيز گفت: در اين مدت منبع درآمد دولت از موضوع يارانه بيشتر شده است، مثلا قيمت بنزين به 1000 تومان و گازوييل به 450 تومان رسيده و قيمت برق نيز افزايش داشته اما چرا پول بيشتري به مردم داده نشده است؟

جليلي در بخش ديگري از سخنانش گفت: تا قبل از برجام مي‌گفتند به خاطر هر روز تاخير در اجراي برجام روزانه 150 ميليون دلار ضرر مي كنيم پس با اين حساب در يك سال بايد 60 ميليارد دلار در آمد بيشتري كسب كرده باشيم پس چرا امروز گفته مي‌شود حتي براي پرداخت حقوق كارمندان دولت نيز مشكل وجود دارد؟ اين پول‌ها كجا رفته است؟ اتفاقا توجه در اين مسايل است كه باعث مي‌شود مردم اقناع شوند و از اغوا دور شوند.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سوال ديگري گفت: امروز همه در ايران پذيرفته‌اند كه رييس جمهور آمريكا قابل اعتماد نيست ولي اين نبايد بهانه‌اي شود براي بزك كردن كل سيستم آمريكا! اتفاقا اوباماي مودب و باهوش آن روي سكه ترامپ است و نبايد فراموش كرد همان‌هايي كه برجام را مذاكره و امضا كردند تا آخرين روزهاي دولت قبل بدعهدي‌هاي مكرر انجام دادند.

وي در پايان با ذكر مثالي از بدعهدهاي دولت اوباما گفت: مثلا بر اساس برجام ايران مجاز بود تا ميزان 130 تن آب سنگين در داخل كشور داشته باشد اما بر اساس گفتگوهاي مجدد مونيز با مقامات دولت فعلي، ايران پذيرفت كه در ازاي خارج كردن آب سنگين از كشور،كيك زرد بخريم و به كشور وارد كنيم اما بعد از خروج آب سنگين از كشور، انگليس با فروش كيك زرد به ايران مخالفت كرد و همين اتفاق نيز نيفتاد.

جليلي در پايان تصريح كرد: با تعامل قدرتمندانه با جهان مي توان به نتيجه رسيد نه اينكه مثل امروز جيبوتي هم براي ايران رجزخواني كند!

عکس های مرتبط :

  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 871
Home | Back |
Guest (qomuniguest)

دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما