جمعه 5 خرداد 1396   21:20:22

اخبار دانشگاه

معاون اداري و مالي دانشگاه خبر داد:

ديدار رياست دانشگاه با وزير علوم/ برگزاري جلسه هيات امناي دانشگاه در روز 28 بهمن

معاون اداري و مالي دانشگاه طي گفتگويي با خبرنگار روابط عمومي دانشگاه ضمن بيان گزارشي از ديدار رياست و جمعي از مسوولان دانشگاه با وزير محترم علوم تحقيقات و فناوري، به تشريح جزئيات مذاكرات انجام شده پرداخت.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه دكتر گندم كار با اشاره به برگزاري اين ديدار گفت: در ابتدا گزارش مصوري از اهم فعاليت هاي دانشگاه در حوزه هاي دانشجويي، فرهنگي، پژوهشي، اداري و مالي و اقدامات پيش روي دانشگاه به وزير محترم، ارائه گرديد، سپس به تشريح عملكرد و بيان مطالبات و نيازها و مشكلات دانشگاه پرداخته شد.
 
دكتر گندم كار از دعوت از وزير علوم جهت افتتاح پروژه هاي دانشگاه خبر داد و گفت: با توجه به اين كه طرح هاي قابل افتتاحي در دانشگاه وجود دارد از وزير علوم براي بازديد و ديدار از دانشگاه و افتتاح پروژه ها دعوت كرديم و ايشان هم پذيرفتند و ما نيز با دفتر وزير هماهنگي هاي لازم را در اين خصوص به عمل آورديم.
دكتر گندم كار افزود: در اين ديدار علاوه بر رياست دانشگاه، معاونت اداري و مالي، مدير مالي، مدير برنامه و بودجه و تشكيلات نيز حضور داشتند كه جا دارد از همراهي مجموعه دفتر وزارت علوم براي هماهنگي اين ديدار تشكر كنم.
معاون اداري ومالي دانشگاه در خصوص تعامل دانشگاه با وزارت علوم، گفت: بايد يادآور شوم كه دانشگاه قم ارتباط و تعامل خوبي با وزارت علوم به ويژه در حوزه اداري و مالي دارد و پيش از اين نيز در جلسه قبلي هيات رئيسه دانشگاه با وزير محترم علوم درخواست هايي مطرح شد كه از آن جمله مي توان به توسعه پرديس و آموزش هاي مجازي و افزايش پذيرش دانشجو در تحصيلات تكميلي و درخواست ارائه مجوز به دانشگاه قم از سوي وزارت براي توسعه رشته ها و مقاطع تحصيلي و همچنين مطالبات كاركنان و اعضاي هيات علمي و موارد متعدد ديگري كه مطرح و مورد پيگيري قرار گرفت اشاره كرد.
 همچنين در جلسه اي كه با دكتر فرهادي در قم با حضور مسوولان ساير دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي استان داشتيم، درخواست هاي دانشگاه در قالب 5 عنوان كلي از سوي معاون اداري و مالي دانشگاه مطرح شد كه آن موارد، صورت جلسه گرديد و با دستور وزير به بخش هاي ذي ربط ابلاغ شد.
دكتر گندم كار در زمينه نحوه عملكرد دانشگاه و نحوه پرداخت ها، گفت: ما كارهايمان را از ابتداي تابستان سال جاري در سه حوزه تعمير و تجهيز و محوطه سازي آغاز كرديم ولي به دليل روشن نبودن وضعيت پرداخت ها از سوي خزانه، تاخيري در انجام اين كارها بوجود آمد كه در نهايت مشخص شد هزينه هاي مربوطه در قالب اوراق خزانه اسلامي پرداخت مي گردد.
معاون اداري و مالي دانشگاه با بيان اين كه دانشگاه قم در ميان دانشگاه هاي كشور در اين زمينه جذب اين اوراق موفق عمل كرده است، گفت: خوشبختانه با تصديق سازمان برنامه و بودجه و وزارت علوم مشخص شد جزء معدود دانشگاه هايي بوديم كه در انتخاب و معرفي پيمانكار و پيگيري با خزانه و وزارت اقتصاد و علوم خوب عمل كرده ايم و پيشنهاد مي كنيم چون سال آينده نيز از لحاظ پرداخت ها به همين منوال عمل خواهد بود، دانشگاه هاي ديگر نيز در اين زمينه از تجربه دانشگاه قم استفاده كنند.
دكتر گندم كار يكي از فاكتورهاي مهم در تدوين بودجه واقعي دانشگاه را بهاي تمام شده دانست و افزود: از دو سال پيش روش حسابداري دانشگاه، روش حسابداري تعهدي بوده كه به صورت طرح پژوهشي مورد مطالعه قرار گرفت كه بخشي از ماحصل آن را عملياتي و اجرا كرديم كه هم سازمان مديريت آن را به عنوان طرح موفق ارزيابي كرد و هم به وزارت علوم ارائه شد تا از آن به عنوان طرح و الگويي موفق كه در آن تجزيه و تحليل هزينه هاي دانشگاه به ريز انجام و زمينه را براي استخراج بهاي تمام شده كالا و خدمات فراهم مي آورد، دفاع كنيم.
معاون اداري و مالي دانشگاه در مورد پرداخت ديون معوقه دانشگاه نيز گفت: ما گزارش مبسوطي را در خصوص ديون دانشگاه به اعضاي محترم هيات علمي (حق التدريس ها، پايان نامه ها و تشويق مقاله ها و گرنت و...) و كاركنان كه به دليل عدم كامل تخصيص ها از سالهاي از سال 89 به بعد ايجاد شده ارائه داديم و تقاضا كرديم معاونت اداري و مالي وزارت علوم از بودجه هاي در اختيار مساعدت نمايند كه وزير محترم نيز در اين خصوص قول مساعد دادند.
وي ادامه داد: ايجاد رشته هاي جديد در مقاطع تحصيلات تكميلي در حوزه علوم انساني در مقطع ارشد و دكتري يكي ديگر از موضوعات طرح شده در اين ديدار بود كه مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و قرار شد درخواست آن به شوراي گسترش ارجاع شود.
دكتر گندمكار بررسي شوون دانشگاه قم به عنوان دانشگاه جامع استان را از ديگر موضوعات مطرح شده در ديدار با وزير علوم عنوان كرد و افزود: همان گونه كه مي دانيم دانشگاه قم دانشگاه جامع استان است كه اين جامعيت طي ساليان متمادي پذيرفته شده و تكاليف و حقوقي را براي دانشگاه ايجاد مي كند چرا كه دانشگاه جامع نقش واسطه و شبيه اداره كل وزارت علوم در استان ها را ايفا مي كند كه برخي كارها در بحث امور كنسولي و تاييد مدارك فارغ التحصيلان مراكز آموزش عالي استان، از اين قبيل است.
پيش از اين كميسيون موارد خاص استان در دانشگاه قم بود كه كليه موارد خاص دانشگاههاي استان به اين كميسيون ارجاع داده مي شد و ما درخواست كرديم كه اين موضوع به دانشگاه قم عودت داده شود و وزير محترم نيز با دكتر صديقي صحبت كردند و قرار شد كميسيون موارد خاص استاني مجددا به دانشگاه قم واگذار گردد.
معاون اداري و مالي دانشگاه دومين ماموريت دانشگاه قم به عنوان دانشگاه جامع استان را نظارت و ارزيابي دانشگاه هاي استان دانست و گفت: در اين مامويت نيز دانشگاه قم خوب عمل كرده بود و تيم هاي كارشناسي را در دانشگاه آزاد و پيام نور و غير انتفاعي ها تشكيل داده و كارگروه هايي را متشكل اعضاي هيات علمي داخل و بيرون دانشگاه ايجاد كرده و گزارشاتي را به وزارت علوم ارسال مي كرد كه اين كار نيز به دانشگاهي ديگر واگذار شد ولي از آنجايي كه اين كار نيز از شوون دانشگاه جامع استان هست، درخواست كرديم اين نظارت نيز مجددا به دانشگاه قم برگردانده شود كه وزير نيز در اين خصوص قول مساعد داد.
دكتر گندم كار با اشاره به مطالبات پژوهشي دانشگاه در اين ديدار از قبيل تقويت آزمايشگاه ها و كارگاه ها در حوزه فني مهندسي و علوم پايه، گفت: در اين زمينه در دانشگاه اتفاقات خوبي افتاده اما كافي نيست كه در اين زمينه وزير محترم نيز نظرشان مساعد بود و به جدول شماره 14 بودجه ارجاع دادند و لازم به ذكر است كه رديف هاي متمركز پژوهشي در اختيار معاونت علمي و فناوري و سازمان برنامه و بودجه مي باشد كه جزء ضمائم بودجه سال 1395 بوده است كه حمايت از طرح هاي پژوهشي و تجهيزات آزمايشگاهي در آن قالب ديده شده است.
وي در اين زمينه افزود: برخي طرح ها از جمله طرح دكتر نصر الله زاده در خصوص مبارزه با گرد و غبار كه جزء طرح هاي ملي به حساب مي آيد كه مي توان از مسير جدول 14 بودجه پيگيري كرد.
دكتر گندمكار در زمينه تخصيص هاي پايان سال گفت: تخصيص هاي پايان سال معمولا كامل و صد در صد انجام نمي شود كه درخواست كرديم در اين خصوص نيز مساعدت شود.
معاون اداري و مالي دانشگاه در پاسخ به سوالي در زمينه ميزان تخصيص بخش هاي عمراني در سال 95 نيز گفت: ما در بحث عمراني دو بخش داريم؛ بخش تعمير و تجهيز و بخش تملك و دارايي كه در بحث تعمير و تجهيز مانند تعميرات ابنيه و تعمير آزمايشگاه ها و كارگاه ها و خريد تجهيزات اداري كه صد در صد تامين اعتبار صورت گرفته است.
در حوزه محوطه سازي نيز دو طرح داريم يكي طرح محوطه درب سمت شهرك قدس به ميزان 25 هكتار و ديگري 2 ونيم هكتار در محدوده مجتمع امام خامنه اي مي باشد كه متناسب پيش بيني سال 95 و اعتبارات تخصيص يافته در اين زمينه مشكل خاصي نداريم.
در زمينه طرح هاي تملك دارايي كه مربوط به ساختمان دانشكده فني و مهندسي و استخر مي باشد در قالب اوراق خزانه با سر رسيد مرداد سال آينده پرداخت مي شود كه دولت در سررسيد اسناد قول پرداخت داده است و جا دارد پيمانكاران نگراني از اين بابت نداشته باشند.
در پروژه استخر مدير كل طرح هاي عمراني وزارت قول داد كه قبل از عيد بخشي از اعتبارات آن را دريافت كنيم و مابقي آن با اتمام پرژه استخر پرداخت شود كه از همراهي دكتر رخشاني مهر و همكاران در اين خصوص نيز تشكر مي كنيم.
دكتر گندمكار در خصوص بخش هزينه اي نيز گفت: در مورد بخش هزينه اي كه بيشتر مبتلا به همكاران هست، بايد به عرض برسانم كه بودجه سال 95 الزامات خاص خودش را دارد كه در وهله اول بايد تعهدات جاري و حقوق و مزاياي اساتيد و كاركنان هست پرداخت گردد و مازاد آن نيز تعهدات شركت هاي پيمانكاري بخش خصوصي و پس از آن صرف ديون گذشته دانشگاه گردد كه در پايان سال پس از جمع بندي مجموع ديون، حسب توان مالي پرداخت مي شود و ما پيگير هستيم تا اين مساله هم تا حد ممكن به انجام برسد.
معاون اداري و مالي دانشگاه درباره موارد قابل طرح در جلسه 28 بهمن ماه هيات امناي دانشگاه نيز، گفت: ابتدا لازم به توضيح است كه در جلسه كميسيون دائمي هيات امنا و به تبع آن كميسيون دائمي وزارت، در طي دوسال اخير تحرك بيشتري ايجاد شده كه در سال حداقل دو جلسه هيات امنا برگزار مي گردد كه حسب مورد مي تواند جلسات فوق العاده اي هم وجود داشته باشد كه ظرفيت خوبي براي حل مشكلات و مسائل دانشگاه و ضوابط و مقررات مورد نظر دانشگاهها ايجاد مي كند و در حال حاظر مجموع درخواست هايي كه از طرف بخش هاي مختلف دانشگاه به معاونت اداري و مالي اعلام شده است و نياز به طرح در هيات امنا دارند در دستور كار هست و در اين زمينه به روز هستيم.
دكتر گندمكار ادامه داد: كميسيون دائمي در اين جلسه حدود 24 دستور داشته كه عمده مطالب مربوط به دانشگاه قم مي باشد عبارت اند از :
1- تصويب سند راهبردي (5ساله) دانشگاه
يكي از كارهاي خوبي كه در جلسه اتفاق افتاد، اين بود كه سند راهبردي دانشگاه كه حوزه طرح و برنامه با همكاري بخش هاي مختلف زحمات زيادي براي آن كشيدند تصويب شد. اين سند يكي از قدم هاي اساسي است كه نقشه راهنما را تا 5 سال آينده مشخص مي كند و اين امكان را فراهم خواهد كرد كه بر روي چهارچوب برنامه حركت كنيم كه پس از آن بر اساس شاخص ها امكان ارزيابي عملكرد دانشگاه فراهم خواهد شد.
2- اصلاح آئين نامه استخدامي اعضاي غير علمي
در آئين نامه جديد يك سري تنگناهايي وجود داشت كه پس از طرح، مقدر شد به نحو مستدل ايرادات و اشكالات آنرا ضميمه كنيم و تا قبل از برگزاري جلسه هيات امنا با معاونت مدير كل هيات امنا جمع بندي و پس از حصول توافق در دستور كار هيات منا قرار دهيم.
3- تصويب تشكيل دانشكده رياضي
با توجه به ظرفيت هاي دانشكده علوم پايه و پيگيري هاي صورت گرفته و تصويب شوراي دانشگاه تاسيس دانشكده رياضي تصويب شد.
4- تصويب ميزان شهريه هاي دانشجويي براي سال 95-96
5- آئين نامه محاسبه حق التدريس و حق جلسات اعضاي هيات علمي
اين موضوع كه به صورت دستور العملي تدوين شده بود مقدر شد پس از رفع ايرادات و اشكالات آن در دستور كار قرار گيرد.
6- موضوع توقف برخي از اعضاي هيات علمي در دوران پيماني و رسمي آزمايشي مطرح كه مقرر شد پيگيري هايي در اين زمينه انجام شود و در جلسه آتي هيات امنا بررسي شود.
7- مجوز استخدام اعضاي هيات علمي جديد براي سال 96 دانشگاه قم
8- تصويب دستورالعمل المپيادهاي ورزشي و جشنواره ها و حق الزحمه هايي كه بابت فعاليت هاي فرهنگي دانشجويان نوبت دومي گرفته مي شود.
9- موضوع فوق العاده بدي آب و هواي كاركنان
آنچه در حال حاضر در دستور كار است اصلاح ماده 22 و 23 بود كه پايه هاي تشويقي و ارتقاء رتبه به كاركنان قراردادي نيز تعلق گيرد كه قرار شد اين دستور را كامل تر كنيم و موارد و مسائل را با تحليل هزينه ها با هماهنگي دفتر هيات هاي امنا ايرادات موجود را برطرف كنيم تا در دستور كار قرار گيرد.

عکس های مرتبط :

  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1308
Home | Back |
Guest (qomuniguest)

دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما