سه‌شنبه 26 دي 1396   19:26:34

اخبار دانشگاه

اخبار دانشگاه

معاون اداري و مالي دانشگاه خبر داد:

ديدار رياست دانشگاه با وزير علوم/ برگزاري جلسه هيات امناي دانشگاه در روز 28 بهمن

معاون اداري و مالي دانشگاه طي گفتگويي با خبرنگار روابط عمومي دانشگاه ضمن بيان گزارشي از ديدار رياست و جمعي از مسوولان دانشگاه با وزير محترم علوم تحقيقات و فناوري، به تشريح جزئيات مذاکرات انجام شده پرداخت.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه دکتر گندم کار با اشاره به برگزاري اين ديدار گفت: در ابتدا گزارش مصوري از اهم فعاليت هاي دانشگاه در حوزه هاي دانشجويي، فرهنگي، پژوهشي، اداري و مالي و اقدامات پيش روي دانشگاه به وزير محترم، ارائه گرديد، سپس به تشريح عملکرد و بيان مطالبات و نيازها و مشکلات دانشگاه پرداخته شد.
 
دکتر گندم کار از دعوت از وزير علوم جهت افتتاح پروژه هاي دانشگاه خبر داد و گفت: با توجه به اين که طرح هاي قابل افتتاحي در دانشگاه وجود دارد از وزير علوم براي بازديد و ديدار از دانشگاه و افتتاح پروژه ها دعوت کرديم و ايشان هم پذيرفتند و ما نيز با دفتر وزير هماهنگي هاي لازم را در اين خصوص به عمل آورديم.
دکتر گندم کار افزود: در اين ديدار علاوه بر رياست دانشگاه، معاونت اداري و مالي، مدير مالي، مدير برنامه و بودجه و تشکيلات نيز حضور داشتند که جا دارد از همراهي مجموعه دفتر وزارت علوم براي هماهنگي اين ديدار تشکر کنم.
معاون اداري ومالي دانشگاه در خصوص تعامل دانشگاه با وزارت علوم، گفت: بايد يادآور شوم که دانشگاه قم ارتباط و تعامل خوبي با وزارت علوم به ويژه در حوزه اداري و مالي دارد و پيش از اين نيز در جلسه قبلي هيات رئيسه دانشگاه با وزير محترم علوم درخواست هايي مطرح شد که از آن جمله مي توان به توسعه پرديس و آموزش هاي مجازي و افزايش پذيرش دانشجو در تحصيلات تکميلي و درخواست ارائه مجوز به دانشگاه قم از سوي وزارت براي توسعه رشته ها و مقاطع تحصيلي و همچنين مطالبات کارکنان و اعضاي هيات علمي و موارد متعدد ديگري که مطرح و مورد پيگيري قرار گرفت اشاره کرد.
 همچنين در جلسه اي که با دکتر فرهادي در قم با حضور مسوولان ساير دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي استان داشتيم، درخواست هاي دانشگاه در قالب 5 عنوان کلي از سوي معاون اداري و مالي دانشگاه مطرح شد که آن موارد، صورت جلسه گرديد و با دستور وزير به بخش هاي ذي ربط ابلاغ شد.
دکتر گندم کار در زمينه نحوه عملکرد دانشگاه و نحوه پرداخت ها، گفت: ما کارهايمان را از ابتداي تابستان سال جاري در سه حوزه تعمير و تجهيز و محوطه سازي آغاز کرديم ولي به دليل روشن نبودن وضعيت پرداخت ها از سوي خزانه، تاخيري در انجام اين کارها بوجود آمد که در نهايت مشخص شد هزينه هاي مربوطه در قالب اوراق خزانه اسلامي پرداخت مي گردد.
معاون اداري و مالي دانشگاه با بيان اين که دانشگاه قم در ميان دانشگاه هاي کشور در اين زمينه جذب اين اوراق موفق عمل کرده است، گفت: خوشبختانه با تصديق سازمان برنامه و بودجه و وزارت علوم مشخص شد جزء معدود دانشگاه هايي بوديم که در انتخاب و معرفي پيمانکار و پيگيري با خزانه و وزارت اقتصاد و علوم خوب عمل کرده ايم و پيشنهاد مي کنيم چون سال آينده نيز از لحاظ پرداخت ها به همين منوال عمل خواهد بود، دانشگاه هاي ديگر نيز در اين زمينه از تجربه دانشگاه قم استفاده کنند.
دکتر گندم کار يکي از فاکتورهاي مهم در تدوين بودجه واقعي دانشگاه را بهاي تمام شده دانست و افزود: از دو سال پيش روش حسابداري دانشگاه، روش حسابداري تعهدي بوده که به صورت طرح پژوهشي مورد مطالعه قرار گرفت که بخشي از ماحصل آن را عملياتي و اجرا کرديم که هم سازمان مديريت آن را به عنوان طرح موفق ارزيابي کرد و هم به وزارت علوم ارائه شد تا از آن به عنوان طرح و الگويي موفق که در آن تجزيه و تحليل هزينه هاي دانشگاه به ريز انجام و زمينه را براي استخراج بهاي تمام شده کالا و خدمات فراهم مي آورد، دفاع کنيم.
معاون اداري و مالي دانشگاه در مورد پرداخت ديون معوقه دانشگاه نيز گفت: ما گزارش مبسوطي را در خصوص ديون دانشگاه به اعضاي محترم هيات علمي (حق التدريس ها، پايان نامه ها و تشويق مقاله ها و گرنت و...) و کارکنان که به دليل عدم کامل تخصيص ها از سالهاي از سال 89 به بعد ايجاد شده ارائه داديم و تقاضا کرديم معاونت اداري و مالي وزارت علوم از بودجه هاي در اختيار مساعدت نمايند که وزير محترم نيز در اين خصوص قول مساعد دادند.
وي ادامه داد: ايجاد رشته هاي جديد در مقاطع تحصيلات تکميلي در حوزه علوم انساني در مقطع ارشد و دکتري يکي ديگر از موضوعات طرح شده در اين ديدار بود که مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و قرار شد درخواست آن به شوراي گسترش ارجاع شود.
دکتر گندمکار بررسي شوون دانشگاه قم به عنوان دانشگاه جامع استان را از ديگر موضوعات مطرح شده در ديدار با وزير علوم عنوان کرد و افزود: همان گونه که مي دانيم دانشگاه قم دانشگاه جامع استان است که اين جامعيت طي ساليان متمادي پذيرفته شده و تکاليف و حقوقي را براي دانشگاه ايجاد مي کند چرا که دانشگاه جامع نقش واسطه و شبيه اداره کل وزارت علوم در استان ها را ايفا مي کند که برخي کارها در بحث امور کنسولي و تاييد مدارک فارغ التحصيلان مراکز آموزش عالي استان، از اين قبيل است.
پيش از اين کميسيون موارد خاص استان در دانشگاه قم بود که کليه موارد خاص دانشگاههاي استان به اين کميسيون ارجاع داده مي شد و ما درخواست کرديم که اين موضوع به دانشگاه قم عودت داده شود و وزير محترم نيز با دکتر صديقي صحبت کردند و قرار شد کميسيون موارد خاص استاني مجددا به دانشگاه قم واگذار گردد.
معاون اداري و مالي دانشگاه دومين ماموريت دانشگاه قم به عنوان دانشگاه جامع استان را نظارت و ارزيابي دانشگاه هاي استان دانست و گفت: در اين مامويت نيز دانشگاه قم خوب عمل کرده بود و تيم هاي کارشناسي را در دانشگاه آزاد و پيام نور و غير انتفاعي ها تشکيل داده و کارگروه هايي را متشکل اعضاي هيات علمي داخل و بيرون دانشگاه ايجاد کرده و گزارشاتي را به وزارت علوم ارسال مي کرد که اين کار نيز به دانشگاهي ديگر واگذار شد ولي از آنجايي که اين کار نيز از شوون دانشگاه جامع استان هست، درخواست کرديم اين نظارت نيز مجددا به دانشگاه قم برگردانده شود که وزير نيز در اين خصوص قول مساعد داد.
دکتر گندم کار با اشاره به مطالبات پژوهشي دانشگاه در اين ديدار از قبيل تقويت آزمايشگاه ها و کارگاه ها در حوزه فني مهندسي و علوم پايه، گفت: در اين زمينه در دانشگاه اتفاقات خوبي افتاده اما کافي نيست که در اين زمينه وزير محترم نيز نظرشان مساعد بود و به جدول شماره 14 بودجه ارجاع دادند و لازم به ذکر است که رديف هاي متمرکز پژوهشي در اختيار معاونت علمي و فناوري و سازمان برنامه و بودجه مي باشد که جزء ضمائم بودجه سال 1395 بوده است که حمايت از طرح هاي پژوهشي و تجهيزات آزمايشگاهي در آن قالب ديده شده است.
وي در اين زمينه افزود: برخي طرح ها از جمله طرح دکتر نصر الله زاده در خصوص مبارزه با گرد و غبار که جزء طرح هاي ملي به حساب مي آيد که مي توان از مسير جدول 14 بودجه پيگيري کرد.
دکتر گندمکار در زمينه تخصيص هاي پايان سال گفت: تخصيص هاي پايان سال معمولا کامل و صد در صد انجام نمي شود که درخواست کرديم در اين خصوص نيز مساعدت شود.
معاون اداري و مالي دانشگاه در پاسخ به سوالي در زمينه ميزان تخصيص بخش هاي عمراني در سال 95 نيز گفت: ما در بحث عمراني دو بخش داريم؛ بخش تعمير و تجهيز و بخش تملک و دارايي که در بحث تعمير و تجهيز مانند تعميرات ابنيه و تعمير آزمايشگاه ها و کارگاه ها و خريد تجهيزات اداري که صد در صد تامين اعتبار صورت گرفته است.
در حوزه محوطه سازي نيز دو طرح داريم يکي طرح محوطه درب سمت شهرک قدس به ميزان 25 هکتار و ديگري 2 ونيم هکتار در محدوده مجتمع امام خامنه اي مي باشد که متناسب پيش بيني سال 95 و اعتبارات تخصيص يافته در اين زمينه مشکل خاصي نداريم.
در زمينه طرح هاي تملک دارايي که مربوط به ساختمان دانشکده فني و مهندسي و استخر مي باشد در قالب اوراق خزانه با سر رسيد مرداد سال آينده پرداخت مي شود که دولت در سررسيد اسناد قول پرداخت داده است و جا دارد پيمانکاران نگراني از اين بابت نداشته باشند.
در پروژه استخر مدير کل طرح هاي عمراني وزارت قول داد که قبل از عيد بخشي از اعتبارات آن را دريافت کنيم و مابقي آن با اتمام پرژه استخر پرداخت شود که از همراهي دکتر رخشاني مهر و همکاران در اين خصوص نيز تشکر مي کنيم.
دکتر گندمکار در خصوص بخش هزينه اي نيز گفت: در مورد بخش هزينه اي که بيشتر مبتلا به همکاران هست، بايد به عرض برسانم که بودجه سال 95 الزامات خاص خودش را دارد که در وهله اول بايد تعهدات جاري و حقوق و مزاياي اساتيد و کارکنان هست پرداخت گردد و مازاد آن نيز تعهدات شرکت هاي پيمانکاري بخش خصوصي و پس از آن صرف ديون گذشته دانشگاه گردد که در پايان سال پس از جمع بندي مجموع ديون، حسب توان مالي پرداخت مي شود و ما پيگير هستيم تا اين مساله هم تا حد ممکن به انجام برسد.
معاون اداري و مالي دانشگاه درباره موارد قابل طرح در جلسه 28 بهمن ماه هيات امناي دانشگاه نيز، گفت: ابتدا لازم به توضيح است که در جلسه کميسيون دائمي هيات امنا و به تبع آن کميسيون دائمي وزارت، در طي دوسال اخير تحرک بيشتري ايجاد شده که در سال حداقل دو جلسه هيات امنا برگزار مي گردد که حسب مورد مي تواند جلسات فوق العاده اي هم وجود داشته باشد که ظرفيت خوبي براي حل مشکلات و مسائل دانشگاه و ضوابط و مقررات مورد نظر دانشگاهها ايجاد مي کند و در حال حاظر مجموع درخواست هايي که از طرف بخش هاي مختلف دانشگاه به معاونت اداري و مالي اعلام شده است و نياز به طرح در هيات امنا دارند در دستور کار هست و در اين زمينه به روز هستيم.
دکتر گندمکار ادامه داد: کميسيون دائمي در اين جلسه حدود 24 دستور داشته که عمده مطالب مربوط به دانشگاه قم مي باشد عبارت اند از :
1- تصويب سند راهبردي (5ساله) دانشگاه
يکي از کارهاي خوبي که در جلسه اتفاق افتاد، اين بود که سند راهبردي دانشگاه که حوزه طرح و برنامه با همکاري بخش هاي مختلف زحمات زيادي براي آن کشيدند تصويب شد. اين سند يکي از قدم هاي اساسي است که نقشه راهنما را تا 5 سال آينده مشخص مي کند و اين امکان را فراهم خواهد کرد که بر روي چهارچوب برنامه حرکت کنيم که پس از آن بر اساس شاخص ها امکان ارزيابي عملکرد دانشگاه فراهم خواهد شد.
2- اصلاح آئين نامه استخدامي اعضاي غير علمي
در آئين نامه جديد يک سري تنگناهايي وجود داشت که پس از طرح، مقدر شد به نحو مستدل ايرادات و اشکالات آنرا ضميمه کنيم و تا قبل از برگزاري جلسه هيات امنا با معاونت مدير کل هيات امنا جمع بندي و پس از حصول توافق در دستور کار هيات منا قرار دهيم.
3- تصويب تشکيل دانشکده رياضي
با توجه به ظرفيت هاي دانشکده علوم پايه و پيگيري هاي صورت گرفته و تصويب شوراي دانشگاه تاسيس دانشکده رياضي تصويب شد.
4- تصويب ميزان شهريه هاي دانشجويي براي سال 95-96
5- آئين نامه محاسبه حق التدريس و حق جلسات اعضاي هيات علمي
اين موضوع که به صورت دستور العملي تدوين شده بود مقدر شد پس از رفع ايرادات و اشکالات آن در دستور کار قرار گيرد.
6- موضوع توقف برخي از اعضاي هيات علمي در دوران پيماني و رسمي آزمايشي مطرح که مقرر شد پيگيري هايي در اين زمينه انجام شود و در جلسه آتي هيات امنا بررسي شود.
7- مجوز استخدام اعضاي هيات علمي جديد براي سال 96 دانشگاه قم
8- تصويب دستورالعمل المپيادهاي ورزشي و جشنواره ها و حق الزحمه هايي که بابت فعاليت هاي فرهنگي دانشجويان نوبت دومي گرفته مي شود.
9- موضوع فوق العاده بدي آب و هواي کارکنان
آنچه در حال حاضر در دستور کار است اصلاح ماده 22 و 23 بود که پايه هاي تشويقي و ارتقاء رتبه به کارکنان قراردادي نيز تعلق گيرد که قرار شد اين دستور را کامل تر کنيم و موارد و مسائل را با تحليل هزينه ها با هماهنگي دفتر هيات هاي امنا ايرادات موجود را برطرف کنيم تا در دستور کار قرار گيرد.

عکس های مرتبط :

  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 2126
Home | Back |
Guest (qomuniguest)

دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما