سه‌شنبه 1 خرداد 1397   15:06:59
منوی معاونت فرهنگیمنوی معاونت فرهنگی
بازديدهابازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 574992
تعداد بازديد از سايت: 64725158
تعداد بازديد زيرپورتال: 574992
اين زيرپورتال امروز: 43
در امروز: 25510
اين صفحه امروز: 43
تازه ها و رویدادهاتازه ها و رویدادها
سعيد جليلي در جمع دانشجويان دانشگاه قم

در نگاه انقلابي ديپلماسي تعامل قدرتمندانه است نه ديپلماسي التماسي

همايش راه روشن انقلابي گري و آرمان خواهي توسط انجمن اسلامي مستقل برادران با حضور دکتر سعيد جليلي در تالار شيخ مفيد دانشگاه قم برگزار شد.
همايش راه روشن عصر دوشنبه 25 بهمن ماه 95، با حضور و سخنراني دکتر سعيد جليلي نماينده مقام معظم رهبري در شوراي امنيت ملي و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به همت انجمن اسلامي مستقل دانشگاه قم در تالار شيخ مفيد دانشگاه قم برگزار شد.
سعيد جليلي در جمع دانشجويان دانشگاه قم گفت: امام اول انقلاب فرمودند اگر انقلاب شده است بايد خيلي از مناسبات ديگر نيز تغيير کند نه اينکه فقط شاه برود، بلکه هر آنچه متناسب با طاغوت است بايد تغيير کند.
به گزارش خبرنگار فرهنگي دانشگاه قم ، نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي که عصر دوشنبه 25 بهمن در دانشگاه قم حاضر شده بود، با طرح اين سوال که آيا بر اساس انقلاب اسلامي يک نگاه حداقلي بايد داشته باشيم يا يک نگاه آرماني و حداکثري؟ گفت: مثلا همه درباره شفافيت و نبود فساد در يک حکومت اجماع دارند اما در نگاه ديني اينها حداقلهاست زيرا در اين پارادايم نه تنها نبايد در يک حکومت فساد نباشد بلکه بر اساس نامه حضرت علي عليه السلام به مالک اشتر، کارگزار نظام اسلامي نيز بايد قلبا نسبت به شهروندان خود رحمت و محبت و لطف داشته باشد.
وي افزود: در نگاه ديني براي ممانعت از فساد نبايد فقط به ساز و کارهاي نظارتي اکتفا شود بلکه در درجه اول خود کارگزاران به تقوا امر مي شوند.
جليلي ادامه داد: در نگاه ديني مردم عماد الدين و ستون دين هستند و از طرف ديگر مسئولان بايد به عنوان وظيفه خود و فراتر از چارچوب هاي اداري و نظارتي، قلبا به مردم لطف و محبت و رحمت داشته باشند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه انقلاب اسلامي براي اين بود که اين مناسبات و سازو کارها در کشور اعمال شود و احسان و انفاق و اکرام و ايثار و اعزاز مردم بوجود بيايد، گفت: لذا اينکه عده اي قبلا آرمانهاي جامعه ديني را جامعه مدني قرار دادند در حق جامعه ديني جفا کردند چون تمام اين آرمانها در جمعه ديني وجود دارد.
جليلي افزود: بر اساس انديشه سياسي اسلام، دولت و جامعه کارويژه هاي مشترک دارند و اگر مثلا بحث قسط مطرح مي شود، اين فقط کار ويژه ي فقط حکومت نيست بلکه آحاد انسان ها وظيفه دارند در اين باره کار خود را انجام دهند.
وي ادامه داد: موضوع همراهي حکومت و مردم و مسئوليت و تکاليف همگاني اينجاست که معنا پيدا مي کند و چه در موضوع عدالت و چه دفاع از کشور و هر بحث ديگر، همگان تکليف و وظيفه دارند.
جليلي تصريح کرد: لذا هر کس بنا به وسع و توان خودش تکليف مشخصي پيدا مي کند و اگر کسي در موضع مسئول و کارگزار نظام اسلامي قرار گرفت وسعش با يک شهروند عادي متفاوت است و بايد نسبت به او و تکاليفش يک مطالبه وجود داشته باشد.
وي افزود:در درجه اول بايد هر کس تکليف خود را بداند و ثانيا نسبت به تکليف ديگران آگاهي پيدا کند تا آن را مطالبه کند.
جليلي گفت: يکي از انحرافات مهم اين است که انسان وسع خود را محدود کند تا از تکليفش شانه خالي کند، لذا اتفاقا بايد وسع و توان هر کسي در هر جايگاهي خوب شناخته شود تا بر اساس آن مطالبه واقعي شکل بگيرد.
وي افزود: در تفکر انقلابي وسع و توان يک مبناي مشخص دارد و اگر مي گوييم «ما مي توانيم» اين يک مبناي درست و دقيق دارد.
جليلي گفت: لذا ممکن است عده اي بگويند وسع و توان ما در حد پخت آبگوش بزباش است! و بايد اينجا مشخص شود که آيا اين نگاه واقعا درست است يا خير؟
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: در عرصه هاي مختلف تلاقي نگاه هاي مختلف وجود دارد، مثلا تفکر ليبرال مي گويد در همه چيز بايد منتظر غرب باشيم يا نگاه محافظه کارانه به حفظ وضع موجود رضايت مي دهد اما تفکر انقلابي با هر دو نگاه مخالف است و معتقد است انقلاب اسلامي شکل گرفت تا ما به سمت مطلوب حرکت کنيم و نگاهش به قله هاست نه دامنه ها.
وي ادامه داد: در نگاه انقلابي، ايران کشوري مي شود که ماهواره مي سازد و به فضا ارسال مي کند، هسته اي مي شود و در سالهاي دفاع مقدس بدون از دست دادن يک وجب از خاک کشور از ايران دفاع مي کند و امنيتي را براي کشور بوجود مي آورد که با وجود 28 سال از اتمام جنگ، دشمن جرات نزديک شدن به مرزهاي ما را ندارد.
جليلي گفت: در نگاه انقلابي ديپلماسي بايد تعامل قدرتمندانه باشد نه ديپلماسي التماسي.
جليلي با بيان اينکه وقتي مي گوييم ما مي توانيم، يعني تمام استعدادهاي کشور اعم از زن و مرد و پير و جوان و شيعه و سني و بلوچ و کرد و تهراني و غير تهراني و ... استعدادشان به کار گرفته شود، افزود: اگر قرار است تفکر انقلابي شکل بگيرد بايد آحاد ملت را اقناع کند. کاري که امام خميني در انقلاب و دفاع مقدس انجام داد و رهبر انقلاب نيز به کرات بر آن تاکيد دارند.
وي ادامه داد: در برابر اقناع مردم اغواي مردم وجود دارد، يعني فضايي ايجاد شود که مردم فريب نخورند و کار شيطان نيز همين است که اگر نتوانست مردم را بترساند، فريب مي دهد.
در ادامه اين نشست، جليلي در پاسخ به اين سوال که شما در طول مذاکرات هسته اي دوران خود چرا فلسفه بافي کرديد؟ گفت:
اگر ما در طول مذاکرات فلسفه بافي مي کرديم پس چطور در سال 86 در عرض کمتر از 6 ماه توانستيم 6 مساله باقي مانده با آژانس را حل کنيم؟جليلي افزود: اگر به نظر شما حل مسايلي مانند معدن گچين و سانتريفيوژهاي p2 را توانستيم با فلسفه خواندن حل کنيم، پس کار بدي نکرديم!
نماينده مقام مظعم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه مدل شاه سلطان حسين اين بود که در برابر هر فشار و تهديدي عقب نشيني مي کرد، گفت: اگر قرار بود ما نيز در مذاکراتمان اينطور عمل کنيم بايد سال 88 در ماجراي تامين سوخت راکتور تهران عقب نشيني مي کرديم ولي ايستاديم و کشور به پيشرفت هاي خود در اين عرصه ادامه داد.
جليلي گفت: عده اي ميگفتند مي شد با لبخند و تدبير مشکلات را حل کرد اما امروز پاسخ دهند نتيجه آن چه شد؟ امروز بايد در دانشگاه ها سير برجام خواني راه بيفتد تا معلوم شود نتيجه برجام براي کشور چه شد؟
مسئول سابق تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان افزود: اصلي ترين تحريم،تحريم بانکي بود اما امروز شما بگوييد که پس از سه سال مذاکره با امريکا و عقب نشيني هاي انجام شده اين مشکل حل شد؟ امروز سفارتخانه هاي ما در هر جاي دنيا مي توانند پول جا به جا کنند؟ امروز مي توانيم پول نفت را وارد کشور کنيم؟
وي افزود: وقتي طرف مقابل ابزار فشار و تحريم را در دست مي گيرد تدبير اين نيست که بگوييم بايد تحريم ها رفع شود تا مشکل آب خوردن مردم هم حل شود!
جليلي ادامه داد: همان کساني که مي گفتند ديوار بي اعتمادي فروريخته است امروز مي گويند نبايد بين ملت ها ديوار کشيد!
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: مشکل فقر و فساد و بيکاري زماني حل مي شود که در درجه اول مشکل ماشين دولت حل شود. بر اساس آمار سال 91 که آخرين سال کاري دولت قبل بود مجموع خرج دولت 89 هزار ميليارد تومان بود ولي اين رقم در سال 95 به 220 هزار ميليارد رسيده است! در حاليکه بر اساس بودجه سال 96 اين رقم در سال 96 به 330 هزار ميليارد تومان مي رسد اما از اين رقم بزرگ و رو به رشد تنها 6 هزار ميليارد تومان در 6 ماه اول امسال خرج هزينه عمراني شده و پيش بيني مي شود در سال 96 نيز نهايتا 50 هزار ميليارد خرج هزينه عمراني شود! لذا با اين وضعيت معلوم است که مشکل بيکاري و اشتغال حل نخواهد شد.
وي در پاسخ به سوال ديگري درباره اينکه شما در مذاکرات تان به اقتصاد کشور هم توجه داشتيد يا خير؟ و در آن زمان اقتصاد کشور دست و پايش بسته شد، گفت:
اتفاقا ما طوري مذاکره کرديم که دشمن احساس نکند مي تواند دست و پاي اقتصاد کشور را ببندد. براي همين در آلماتي 2 وقتي آنها به ما قول دادند در ازاي تعليق غني سازي 20% و سايت فردو، تحريم پتروشيمي را لغو مي کنند ما با فعالان اقتصادي داخلي جلسه گذاشتيم اما آنها اعلام کردند اين موضوع هيچ تاثيري مثبتي در کار آنها ندارد زيرا به اندازه کافي در منطقه خودمان براي صادرات پتروشيمي بازار وجود دارد اما بعدا همين امتياز بي اثر را در توافق ژنو در ازاي همه عقب نشيني ها پذيرفتند!
جليلي ادامه داد: اتفاقا کساني که مي گفتند مذاکره جاي انشا خواندن نيست بايد توجه کنند که مذاکره نه جاي انشا خواندن است نه املا نوشتن و نبايد اينطور باشد که هر چه طرف مقابل گفت را بپذيريد.
دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي افزود: سال 92 در آلماتي چون نزديک انتخابات هم بود ما مي توانستيم همان موارد را بپذيريم و بعد هم اعلام کنيم به يک توافق خوب رسيده ايم اما وظيفه ما نمايش بازي کردن نبود بلکه حفظ و دفاع از حقوق مردم بود.
وي در پاسخ به سوال ديگري درباره يارانه ها نيز گفت: در اين مدت منبع درآمد دولت از موضوع يارانه بيشتر شده است، مثلا قيمت بنزين به 1000 تومان و گازوييل به 450 تومان رسيده و قيمت برق نيز افزايش داشته اما چرا پول بيشتري به مردم داده نشده است؟
جليلي در بخش ديگري از سخنانش گفت: تا قبل از برجام مي گفتند به خاطر هر روز تاخير در اجراي برجام روزانه 150 ميليون دلار ضرر مي کنيم پس با اين حساب در يک سال بايد 60 ميليارد دلار در آمد بيشتري کسب کرده باشيم پس چرا امروز گفته مي شود حتي براي پرداخت حقوق کارمندان دولت نيز مشکل وجود دارد؟ اين پولها کجا رفته است؟ اتفاقا توجه در اين مسايل است که باعث مي شود مردم اقناع شوند و از اغوا دور شوند.
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سوال ديگري گفت: امروز همه در ايران پذيرفته اند که رييس جمهور امريکا قابل اعتماد نيست ولي اين نبايد بهانه اي شود براي بزک کردن کل سيستم آمريکا! اتفاقا اوباماي مودب و باهوش آن روي سکه ترامپ است و نبايد فراموش کرد همانهايي که برجام را مذاکره و امضا کردند تا آخرين روزهاي دولت قبل بدعهدي هاي مکرر انجام دادند.
وي در پايان با ذکر مثالي از بدعهدهاي دولت اوباما گفت: مثلا بر اساس برجام ايران مجاز بود تا ميزان 130 تن آب سنگين در داخل کشور داشته باشد اما بر اساس گفتگوهاي مجدد مونيز با مقامات دولت فعلي، ايران پذيرفت که در ازاي خارج کردن آب سنگين از کشور،کيک زرد بخريم و به کشور وارد کنيم اما بعد از خروج آب سنگين از کشور، انگليس با فروش کيک زرد به ايران مخالفت کرد و همين اتفاق نيز نيفتاد.
جليلي در پايان تصريح کرد: با تعامل قدرتمندانه با جهان مي توان به نتيجه رسيد نه اينکه مثل امروز جيبوتي هم براي ايران رجزخواني کند!
 

عکس های مرتبط :

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 600
ديگر بخش ها درباره دانشگاه قم سامانه هاپيوندهاي مفيدارتباط با ما
آدرس پستي: قم - بلوار الغدير - بعد از شهرك قدس - دانشگاه قم
كدپستي: 3716146611
تلفن : 32103000- 025
فكس : 32854499- 025
پست الكترونيكي:
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)

معاونت فرهنگي - دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما